Já vám nevím. Lidi už toho Kaddáfího mají asi fakt dost, tak se rozhodli s tím něco dělat. Výsledek je jasný. Válka.
Když se řekne válka, všichni si určitě vybaví zbraně, násilí, smrt. V lidech je určitě někde hluboko schovaná touha po válce, po bojování za něco. V dobách minulých se válčilo co chvíli. Každý spor se řešil válkou. Jenže s čím dál větší mírou medializace, demokracie a humanismu /pseudohumanismu/ roste i počet lidí, kteří války odsuzují, s tím, že se to prostě nedělá. Ale dle mého názoru by občas nějaká ta "facka" neuškodila. Člověk když nemá strach, tak má ideální předpoklady pro rozvoj špatných vlastností. I když tady by se mohlo polemizovat o tom, co jsou to dobré a špatné vlastnosti a stejně by jsme se nedobrali zdárnému konci.
Zpět k Libyi. Všichni ví že je tam otevřená válka. Vše by bylo v "pořádku", kdyby se do toho nezačaly plést ostatní státy. Nevím jakou roli v tom mají roli nějaké zákulisní vztahy hlavních představitelů státu, ropa, či Kaddáfího peníze, ale pokud je to na území jednoho státu a neohrožují jinačí, nezaiteresované státy, pak by se měli nechat "děti vyhrát" a situace by nabrala směr, jaký by si vítězná strana určila. Jenže když se do toho budou motat další státy, nehledě na to, že pokud by jsme srovnali vybavení armád, tak je to asi jako kdyby jste přijeli do pravěku autem, tak záleží jen na tom, jakou stranu uznají za "politicky korektnější" a ta během pár dnů vyhraje. A pak je tu osvoboditelský efekt, který budou mít "osvoboditelské" státy a určitě si Libyi vezmou pod vlastní správu. Což je přesně to, co rebelové nechtějí.
Jaký na to máte názor vy?
Je to složité. Kaddáfí je hrozně nevyzpytatelný člověk a jak se doposud lehce schovával a nebylo ho slyšet, tak to udělá i nadále a bude dělat že se nic neděje (-tak jako při, jak říkáš, otevřené válce tvrdil, že má všechno pod kontrolou a lidi ho milujou).
OdpovědětVymazatOstatně, můj názor je takový, že všechny systémy, které více či méně řídí armáda, nedopadá to dobře. Havně v tom případě, pokud je to dlouhodobě. A tomu jde Libye přímo příkladem.
Michal B. :)
jen aby Kaddáfí nebyl za tyrana, dovolím si citovat
OdpovědětVymazat"Mimochodem nechci Kaddáfiho nijak hájit ale pro ty co se do mě pořád pouští jak Kaddáfí utlačuje své lidi mám krátký výjňatek z Wikipedie, kde se krom mnoha negativ dozvíte i tohle:
V zahraniční politice utužoval vztahy s arabskými zeměmi. V roce 1970 se jmenoval premiérem i ministrem obrany a podařilo se mu vynutit zrušení americké vojenské základny na předměstí Tripolisu a britské vojenské základny v Tobruku. Do konce téhož roku vyhnal asi 20 tisíc obyvatel italské národnosti. Základem jeho hospodářské politiky bylo znárodnění ropných rafinérií. Zakázal také alkohol a hazardní hry. V době, kdy přebíral vládu, patřila Libye k nejchudším zemím světa; dnes má nejnižší podíl obyvatel žijících v chudobě z celé Afriky. Během jeho vlády stoupla gramotnost z 10 % na 88 %. Vytvořil zdravotnickou síť na dobré úrovni (před jeho nástupem k moci bylo 10 % Libyjců slepých, v některých oblastech polovina lidí trpěla trachomem, více než třetina kojenců umírala do jednoho roku). Průměrný věk dožití je dnes nejvyšší na kontinentě (muži 75 let, ženy 80 let; tedy vyšší než v České republice). Veřejný dluh je druhý nejnižší na světě.
nebo:
V roce 2002 stál u zrodu Africké unie, jejíž snahou je postupná integrace afrických zemí. Na summitu v Addis Abebě v únoru 2009, kde byl zvolen jejím předsedou, se vyjádřil pro projekt Spojených států afrických. - což se samozřejmě zemím těžícím z Africké chudoby moc nelíbí.
případně:
V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století udržoval poměrně dobré vztahy se Sovětským svazem a dalšími zeměmi socialistického bloku. Odborníci z těchto zemí se výraznou měrou podíleli na budování libyjského ropného průmyslu a infrastruktury. Uvedené státy byly také hlavními dodavateli zbraní pro libyjskou armádu a letectvo během Studené války. Dnes jsou největšími dodavateli zbraní země Západu (Británie, Německo, Francie).... atd atd ..."
No, on každý režim má své mouchy, ale zas bez režimu by jsme mohli jít zpátky na stromy.
Divej... asi takto - jak jsi psal - lidi by si to tam měli vyřešit sami. Žijí v tom státě a ví, jak to tam chodí. Nadnárodní politika je docela svinstvo a někdy za mnoha dobrem stojí ještě větší zlo. Hezký příklad nepředvídatelnosti - mnoho analytiků se domnívalo, že intervence nebo napadení nepřipadá v úvaze - EU, OSN, NATO stále vyčkávalo a kecalo na summitu - bum, hr... Francie střílí tanky.. kolik to může mít důsledků? ;)
OdpovědětVymazatA BTW. Když je již většina obyvatel vzdělaná - myslíš, že i přesto lidé neví, co chtějí? Já myslím, že ano.
OdpovědětVymazatPrávě protože myslím, že ví co chtějí tak by jim do toho neměli kecat z venku :) Ale pod článkama na iDnes v diskusi jsou samí odborníci, Dokonce jsem četl že dnes začala třetí světová válka. Taky jeden z názorů :)
OdpovědětVymazatTo je právě průser. To, co se děje v jednom státě, ovlivňuje dění jinde. A hned je z toho guláš.
OdpovědětVymazatJo, taky jsem to četl. Možné to je, mým názorem je, že už dlouho trvá. Btw. nedávno jsem četl článek jednoho vědce, který právě tvrdí, že třetí světová válka už trvá nějakou dobu, avšak je v klidové fázi...
Je to věc názoru. Někdy vývoj neodhadne ani nejlepší analytik.
Já bych se toho docela bál, pokud si Arabové vezmou tuhle nevinnou bitvu jako příležitost vyřídit si účty se Západem, může z toho být veeeeeelký půser!
OdpovědětVymazatAle pokud si vezmeš vybavenost Libye, a to je jeden z nejvyspělejších afrických států, tak pak nevím co za vybavení armády mají ostatní státy, které by se do té války pustily. To si zase myslím že můžeme být v klidu, pokud se na jejich stranu nepostaví čína nebo nějaká jiná velmoc.
OdpovědětVymazatJa si treba myslim, ze snizovani poctu jadernych zbrani je krok zpatky ve sjednoceni planety.. studena valka neprerostla v nic velkyho, co by si clovek mel zapamatovat jako vrazedny akt. A to vsechno diky strachu, ktery obe strany do sveta sirily. Takze s tim strachem mas recht.. ten vychovava a pribrzduje.
OdpovědětVymazatJinak fakt nvm, esi ty intervence OSN jsou spravny ci ne, ale jako organizace to maj v programu, takze, jako svetova mirova aliance, se musi do vseho plest, i kdyby nechteli. Pokud ne, tak by se pak totiz lidi ptali: A kde byla OSN?